Main content start
Header Banner

Sporting Achievements

Sep 2016

Sports Competition Venue Event Athletes Position
Billiard Sports 1st ACBS Asian Billiard Sports Championships Al Fujairah, UAE Women's 6-Red Ball Snooker Singles Ng On-yee 1st
Billiard Sports 1st ACBS Asian Billiard Sports Championships Al Fujairah, UAE Men's 6-Red Ball Snooker Singles Au Chi-wai 2nd
Billiard Sports 1st ACBS Asian Billiard Sports Championships Al Fujairah, UAE Men's 9-Ball Pool Doubles Lo Ho-sum,
Kong Bu-hong Andrew
3rd
Rowing 2016 Asian Rowing Championships Shanghai, China Men's Pair Law Hiu-fung,
Wong Wai-kin
2nd
Rowing 2016 Asian Rowing Championships Shanghai, China Lightweight Men's Double Sculls Chiu Hin-chun,
Tang Chiu-mang
2nd
Rowing 2016 Asian Rowing Championships Shanghai, China Lightweight Women's Single Sculls Lee Ka-man 2nd
Rowing 2016 Asian Rowing Championships Shanghai, China Men's Single Sculls Law Hiu-fung 3rd
Rowing 2016 Asian Rowing Championships Shanghai, China Lightweight Men's Single Sculls Wong Wai-kin 3rd
Rowing 2016 Asian Rowing Championships Shanghai, China Lightweight Men's Four Chan Tik-lun,
Liu Kang-yue,
Tang Chiu-mang,
Wong Wai-kin
3rd
Squash 9th World University Squash Championship 2016 Kuala Lumpur, Malaysia Men's Singles Yip Tsz Fung 1st
Squash 9th World University Squash Championship 2016 Kuala Lumpur, Malaysia Women's Singles Tong Tsz Wing 2nd
Squash 9th World University Squash Championship 2016 Kuala Lumpur, Malaysia Mixed Team Wong Chi-him,
Yip Tsz-fung,
Yeung Ho-wai ,
Lee Ka-yi,
Tong Tsz-wing 
2nd
Squash 9th World University Squash Championship 2016 Kuala Lumpur, Malaysia Men's Singles Wong Chi Him 3rd
Squash 23rd Asian Junior Individual Championships Kuala Lumpur, Malaysia Girls Under 17 Lui Hiu Lam 1st
Squash 23rd Asian Junior Individual Championships Kuala Lumpur, Malaysia Girls Under 15 Chan Sin Yuk 2nd
Squash 23rd Asian Junior Individual Championships Kuala Lumpur, Malaysia Boys Under 15 To Wai Lok 3rd
Squash 23rd Asian Junior Individual Championships Kuala Lumpur, Malaysia Girls Under 15 Lau Tin Yan 3rd
Squash 23rd Asian Junior Individual Championships Kuala Lumpur, Malaysia Boys Under 17 Ho Ka Hei 3rd
Table Tennis 2016 Asian Junior & Cadet
Table Tennis Championships
Bangkok, Thailand Junior Girls' Doubles Mak Tze-wing,
Soo Wai-yam Minnie
1st
Table Tennis 2016 Asian Junior & Cadet
Table Tennis Championships
Bangkok, Thailand Cadet Girls’ Team Lee Ka-yee,
Leung Ka-wan,
Wong Chin-yau
3rd
Table Tennis 2016 Asian Junior & Cadet
Table Tennis Championships
Bangkok, Thailand Junior Boys' Team Ng Pak-nam,
Lau Chun-kit,
Leung Ho-ching*,
Kwan Man-ho
3rd
Table Tennis 2016 Asian Junior & Cadet
Table Tennis Championships
Bangkok, Thailand Junior Girls’ Singles Soo Wai-yam Minnie 3rd
Table Tennis 2016 Asian Junior & Cadet
Table Tennis Championships
Bangkok, Thailand Junior Girls’ Team Fung Wai-chu*,
Liu Qi,
Mak Tze-wing,
Soo Wai-yam Minnie
3rd
Tenpin Bowling 24th Asian Tenpin Bowling Championships Hong Kong Men All Events Mak Cheuk-yin 1st
Tenpin Bowling 24th Asian Tenpin Bowling Championships Hong Kong Men Doubles Mak Cheuk-yin,
Wu Siu-hong
1st
Tenpin Bowling 24th Asian Tenpin Bowling Championships Hong Kong Men Trios Mak Cheuk-yin,
Wu Siu-hong,
Lau Kwun-ho
1st
Tenpin Bowling 24th Asian Tenpin Bowling Championships Hong Kong Men Master Mak Cheuk-yin 2nd
Tenpin Bowling 24th Asian Tenpin Bowling Championships Hong Kong Men All Events Wu Siu-hong 3rd
Tenpin Bowling 24th Asian Tenpin Bowling Championships Hong Kong Men Singles Mak Cheuk-yin 3rd
Wushu 9th Asian Wushu Championships 2016 Taoyuan, Chinese Taipei Men's Taijiquan Hui Tak-yan 1st
Wushu 9th Asian Wushu Championships 2016 Taoyuan, Chinese Taipei Women's Gunshu Liu Xuxu 1st
Wushu 9th Asian Wushu Championships 2016 Taoyuan, Chinese Taipei Women's Taijiquan Chen Suijin 1st
Wushu 9th Asian Wushu Championships 2016 Taoyuan, Chinese Taipei Men's Nangun Leung Cheuk-hei 2nd
Wushu 9th Asian Wushu Championships 2016 Taoyuan, Chinese Taipei Women's Nandao Yuen Ka-ying 2nd
Wushu 9th Asian Wushu Championships 2016 Taoyuan, Chinese Taipei Women's Taijijian Chen Suijin 2nd
Wushu 9th Asian Wushu Championships 2016 Taoyuan, Chinese Taipei Men's Taijiquan Zhuang Jiahong 3rd
Wushu 9th Asian Wushu Championships 2016 Taoyuan, Chinese Taipei Women's Changquan Liu Xuxu 3rd
Wushu 9th Asian Wushu Championships 2016 Taoyuan, Chinese Taipei Women's Daoshu Liu Xuxu 3rd
Wushu 9th Asian Wushu Championships 2016 Taoyuan, Chinese Taipei Double Taijiquan Chen Suijin,
Zhuang Jiahong
3rd
Wushu 9th Asian Wushu Championships 2016 Taoyuan, Chinese Taipei Women's Duilian He Jianxin*,
Sham Hui-yu,
Yuen Ka-ying
3rd
Sports for Athletes with Physical Disabilities Rio 2016 Paralympic Games Rio de Janeiro, Brazil Boccia - Mixed Individual - BC4 Leung Yuk-wing 1st
Sports for Persons with Intellectuall Disabilities Rio 2016 Paralympic Games Rio de Janeiro, Brazil Swimming - Men's 200m Freestyle - S14 Tang Wai-lok 1st
Sports for Athletes with Physical Disabilities Rio 2016 Paralympic Games Rio de Janeiro, Brazil Wheelchair Fencing - Women's Foil - Category A Yu Chui-yee 2nd
Sports for Athletes with Physical Disabilities Rio 2016 Paralympic Games Rio de Janeiro, Brazil Wheelchair Fencing - Women's Epee  Team Chan Yui-chong,
Justine Charissa Ng,
Yu Chui-yee
2nd
Sports for Persons with Intellectuall Disabilities Rio 2016 Paralympic Games Rio de Janeiro, Brazil Table Tennis - Women's Singles - Class 11 Ng Mui-wui 3rd
Sports for Athletes with Physical Disabilities Rio 2016 Paralympic Games Rio de Janeiro, Brazil Wheelchair Fencing - Women's Epee - Category B Chan Yui-chong 3rd

* Non-HKSI Scholarship Athlete

For more sporting results, please read our Sports Bulletin.

 

Back to Listing