Main content start
Header Banner

Outstanding Junior Athlete Awards Recipient List (1999-2015)

:

2011 - 2015

2015

4th Quarter 3rd Quarter
NG Tsz Yau (BDM)
YEUNG Nga Ting (BDM)
CHEUNG Ka Wai (BIL)
LO Ho Sum (BIL)
CHAN Man Fung, Anson (ROS)
MA Pak Hong (ROS)
HO Kwan Kit (TTS)
NG Pak Nam (TTS)
KWAN Man Ho (TTS)
LEE Yat Hin (TTS)
NG Hei Ching Claudia (TNS)
YEUNG Venia (TNS)
TAM Hoi Lam (SWM)
LO Ho Sum (BIL)
Robbie James CAPITO (BIL)
LEE Areta (FEN)
KEUNG Nok Kan Icy (FEN)
CHAN Chi Fung (ROW)
CHOI Uen Shan (SQU)
CHAN Wui Ki Linclon (SQU)
LEE Ka Yee, Karisa (TTS)
LEUNG Ka Wan (TTS)
NG Ka Man (TTS)
MA Kwan Ching WSF
LAU Chi Lung WUS
SHAM Hui Yu Lydia WUS
CHAN Chun Kit (KBL)
CHEUNG Wing Yan (KBL)
TAM Long Hei (KBL)
SO Tung Pak (KBL)
HO Ka Ki (KBL)
LEUNG Tze Ching (KBL)
TONG Pui Lam (KBL)
YAU Ka Yi (KBL)
CHAN Man Fung, Anson (ROS)
WONG Pui Kei (HKSAPID - TTS)
LEUNG Chung Yan (HKSAPID - TTS)
2nd Quarter 1st Quarter
WONG Ka Lok (ARC)
CHAN Ming Tung, Dongdong (BIL)
TAM Yun Fung (BIL)
CHEUNG Ka Long (FEN)
CHOI Uen Shan (SQU)
CHAN Yee Shun (TTS)
LEE Ka Yee Karisa (TTS)
YU Shing Him (TRI)
ZHU Chengzhu (TTS)
HO Kwan Kit (TTS)
CHEUNG Ka Long (FEN)
CHEUNG Hiu Ching Kristy (FEN)
CHOI Uen Shan (SQU)
LUI Hiu Lam Bubble (SQU)
HO Ka Wing (SQU)
CHENG Nga Ching (SQU)

2014

4th Quarter 3rd Quarter
NG Tsz Yau (BDM)
YEUNG Nga Ting (BDM)
HO Long Sze Kelly (FEN)
LAW Hei Tung (FEN)
DOO Hoi Kem (TTS)
LAM Yee Lok (TTS)
SOO Wai Yam Minnie (TTS)
LIU Qi (TTS)
ZHUANG Jiahong (WUS)
YEUNG Chung Hei (WUS)
CHOI Wa Kit (SAM - SWM)
Ng Mui Wui (SAM - TTS)
YEUNG Jamie (SWM)
Liu Kai Sum Sam (DAN)
Liu Wan Hin (DAN)
MA Pak Hong ((ROS)
CHAN Man Fung Anson (ROS)
Doo Hoi Kem (TTS)
Hung Ka Tak (TTS)
LUI Hiu Lam Bubble (SQU)
YUEN Tsun Hei (SQU)
CHAN Yuk Man (ROW)
TSE Sui Lun (SAI)
CHIK Ho Yin (SAI)
CHAN Tsz Kit (WSF)
2nd Quarter 1st Quarter
Chung Yonny (BDM)
Yeung Shing Choi (BDM)
Leung Ka Yu (CYC)
Yuen Moon (KAR)
Ho Tze Lok (SQU)
Lui Hiu Lam (SQU)
Ho Kwan Kit (TTS)
Li Hon Ming (TTS)
Lam Ching (TNS)
Tang Anthony Jackie (TNS)
Wong Hong Kit (TNS)
Hung Cheuk Yi (TRI)
Wong Hui Wai (TRI)
Tang Nikki (SAM – ATH)
Lee Cheuk Yiu (BDM)
Ng Tsz Yau (BDM)
Cheung Ka Long (FEN)
Ho Sze Hou (FEN)
Hung Ka Tak (TTS)
Doo Hoi Kem (TTS)
Chan Tsz Kit (WSF)
Choi Wing Chi (WSF)
Lau Chi Lung (WUS)
Zhuang Jiahong (WSU)
Tsang Kung Yuen (SAM – ATH)

2013

4th Quarter 3rd Quarter
Chung Yonny (BDM)
Ng Tsz Yau (BDM)
Liu Kai Sum (DAN)
Chan Man Fung (ROS)
Ma Pak Hong (ROS)
Doo Hoi Kem (TTS)
Lam Yee Lok (TTS)
Soo Wai Yam (TTS)
Wong Chung Wan (TTS)
Kikabhoy Rafeek (WSF)
Ng Mui Wui (SAM - TTS)
Ng Wing Yung (BDM)
Chan Pui Hei (SQU)
Choi Uen Shan (SQU)
Ho Ka Po (SQU)
Ho Tze Lok (SQU)
Siobhan Haughey (SWM)
Leung Tsz Ching (TTS)
Mak Tze Wing (TTS)
Soo Wai Yam (TTS)
Ma Kwan Ching (WSF)
Kikabhoy Rafeek (WSF)
Lau Chi Lung (WUS)
Mok Uen Ying (WUS)
Li Ka Man (SAM – SWM)
Wong Hiu Ying (SAM – SWM)
2nd Quarter 1st Quarter
Chang Ngai Hing (FEN)
Yeung Chi Ka (FEN)
Choi Uen Shan (SQU)
Ho Ka Po (SQU)
Doo Hoi Kem (TTS)
Lam Siu Hang (TTS)
Chong Eudice Wong (TNS)
Ip Cheng Katherine (TNS)
Tang Nikki (SAM – ATH)
Ng Wing Yung (BDM)
Tang Chun Man (BDM)
Chang Ngai Hing (FEN)
Cheung Ka Long (FEN)
Chan Pui Hei (SQU)
Choi Uen Shan (SQU)
Ho Ka Po (SQU)
Ho Tze Lok (SQU)
Lam Yee Lok (TTS)
Mak Tze Wing (TTS)
Soo Wai Yam (TTS)
Ip Cheng Katherine (TNS)
Tin Lok Kin (SAM – ATH)

2012

4th Quarter 3rd Quarter
Lee Chun Hei (BDM)
Ng Ka Long (BDM)
Chu Ka Mong (FEN)
Ho Cheuk Suen (FEN)
Ng Chun Nam (SWM)
Doo Hoi Kem (TTS)
Lam Yee Lok (TTS)
Li Ching Wan (TTS)
Soo Wai Yam (TTS)
Ip Cheng Katherine (TNS)
Ng Mui Wui (SAM - TTS)
Tam Nigvi (KRO)
Wong Wing Kwan (KRO)
Fung Tik Lam (ROW)
Hui Wing Ki (ROW)
Ho Tze Ho (SQU)
Tang Cheuk Yan (SQU)
Yeung Ho Wai (SQU)
Yip Tsz Fung (SQU)
Hung Ka Tak (TTS)
Soo Wai Yam (TTS)
Chau Kin Ching (WSF)
Cheng Chun Leung (WSF)
Chan Cheuk Lam (WUS)
Lai Chi Lung (WUS)
Tang Wai Lok (SAM- SWM)
Yeung Hiu Lam (SAP - Boccia)
2nd Quarter 1st Quarter
Lui Lai Yiu (ATH)
Ho Ka Po (SQU)
Ho Tze Lok (SQU)
Doo Hoi Kem (TTS)
Chiu Chung Hei (TTS)
Lee Chun Hei (BDM)
Tam Chun Hei (BDM)
Leung Chun Wing (CYC)
Wu Lok Chun (CYC)
Doo Hoi Kem (TTS)
Li Ching Wan (TTS)
Lo Lok Pui (TNS)
Wong Hong Kit (TNS)
Cheng Chun Leung (WSF)
Ng Wing Cheung (WSF)

2011

4th Quarter 3rd Quarter
Ng Ka Fung (ATH)
Ng Ka Long (BDM)
Lee Chun Hei (BDM)
Choi Nicholas Edward (FEN)
Chan Howie Ho Yin (FEN)
Tam Yuk Wang (FEN)
Yeung Chi Ka (FEN)
Lau In Kwan (KRO)
Doo Hoi Kem (TTS)
Ng Ka Yee (TTS)
Li Ching Wan (TTS)
Soo Wai Yam (TTS)
Ng Ka Fung (ATH)
Chow Cham Ho (KRO)
Shum Pak Wai (KRO)
Au Kai Lun (SAM - SWM)
Mok Chi Sing (SAM- TTS)
Choi Uen Shan (SQU)
Ho Ka Po (SQU)
Lee Ka Yi (SQU)
Ho Tze Lok (SQU)
Lee Chun Ting (WSF)
Chan Cheuk Lam (WUS)
Lee Kin Fai (WUS)
2nd Quarter 1st Quarter
Ho Ka Po (SQU)
Doo Hoi Kem (TTS)
Hung Ka Tak (TTS)
Ip Cheng (TNS)
Wong Chun Hun (TNS)
Cho Hyun Duk (TNS)
Yeung Pak Long (TNS)
Cheung Ngan Yi (BDM)
Lee Chun Hei (BDM)
Leung Bo Yee (CYC)
Wong Tsz Chin (CYC)
Chan Hiu Ching (FEN)
Wang Jackson (FEN)
Doo Hoi Kem (TTS)
Lee Ho Ching (TTS)
Lee Chun Ting (WSF)
Ngai Wai Yan (WSF)
Tong Tsz Wing (SQU)
Ho Ka Po (SQU)
Lee Ka Yi (SQU)
Chu Ka Hei (SQU)
Yip Tsz Fung (SQU)
Choy Kit Lun (SQU)
Ho Tze Ho (SQU)
Yeung Ho Wai (SQU)

2006 - 2010

2010

4th Quarter 3rd Quarter
Lee Cheuk Yiu (BDM) 
Ng Ka Long (BDM) 
Cheng Hiu Wai (FEN) 
Mok Chi Sing (SAM) 
Wan Kwok Ho (SAM) 
Chiu Chung Hei (TTS) 
Lee Ho Ching (TTS) 
Lo Sin Lam (WSF) 
Mok Uen Ying (WUS) 
Wong Chun Wai (WUS)
Kwan Tsz Him (ATH) 
Ho Ping Kwan (ATH) 
Ng Ka Fung (ATH) 
Ho Man Lok (ATH) 
Li Lut Yin (ATH) 
Lam Hin Wai (FEN) 
Wong Wai Kin (ROW) 
Lau In Kwan (KAR) 
Lee Tsun Sang (SAM - SWM) 
Chan Pui Hei Pansy (SQU) 
Tong Tsz Wing (SQU) 
Doo Hoi Kem (TTS) 
Cheng Chun Leung (WSF) 
Man Ka Kei (WSF)
2nd Quarter 1st Quarter
Lee Chun Hei (BDM) 
Ng Ka Long (BDM) 
Lam Hin Wai (FEN) 
Ng Ka Yee (TTS) 
Hung Daryl (TTS)
Mak Cheuk Yin (TBG) 
Ng Ka Long (BDM) 
Poon Lok Yan (BDM) 
Kong Man Wai (FEN) 
Low Ho Tin (FEN)

2009

4th Quarter 3rd Quarter
Au Hoi Shun (SWM) 
Kong Man Yi (SWM) 
Lee Ho Ching (TTS) 
Liao Shun Yin (ROW) 
Luk Chun Chung (CYC-MTB) 
Ng Wing Hei (ROW) 
Ng Wing Nam (TTS) 
Poon Lok Yan (BDM) 
Tse Ying Suet (BDM) 
Tsui Kwok Man (SAM - ROW)
Chan Hei Man (WSF) 
Cheung King Lok (CYC) 
Chiu Chung Hei (TTS) 
Choi Ki Ho (CYC) 
Fong Yi Tak (FEN) 
Ho Nim Ching (Deaf) 
Kwok Chun Hoi (SAP - Boccia) 
Lee Chun Hei (BDM) 
Ho Ka Po (SQU - Team) 
Lee Ka Man (SQU - Team) 
Liu Tsz Ling (SQU - Team) 
Tong Tsz Wing (SQU - Team) 
Lo Sin Lam (WSF) 
Low Ho Tin (FEN) 
Ng Ka Long (BDM) 
Ng Wing Nam (TTS)
2nd Quarter 1st Quarter
Choi Ki Ho (CYC) 
Fung Wai Yee (ATH) 
Fung Wing See (WUS) 
Guan Meng Yuan (TTS) 
Lo Chun Ming (WUS)
Au Chun Ming (SQU) 
Chan Hei Man (WSF) 
Leung Ho Tsun (WSF)
Liu Tsz Ling (SQU)
Tse Ying Suet (BDM)
Wong Wing Ki (BDM)

2008

4th Quarter 3rd Quarter
Ho Siu In (FEN)
Kong Man Wai (FEN)
Tang Chiu Mang (ROW)
Wong Jing (ROW)
Li Ching Wan (TTS)
Fung Wing See (WUS)
Wong Wing Ki (BDM)
Chan Tsz Ching (Golf)
Lee Tsun Sang (SAM-SWM)
Tang Chui Fan (SAM-SWM)
2nd Quarter 1st Quarter
Fung Wai Yee (ATH)
Lai Chun Ho (ATH)
Choi Ki Ho (CYC)
Au Chun Ming (SQU)
Ho Ka Po (SQU)
Yang Zi Jun (TNS)
Wong Wing Ki (BDM)
Au Wing Chi (SQU)
Lam Siu Fai (TNS)

2007

4th Quarter 3rd Quarter
To Yuk Ting (ROW)
Leung Chung Ming (ROW)
Chu Ka Ming (ROW)
Yeung Chi Ka (SAM-TTS)
Tang Suk Man (SAM)
Fong Yi Tak (FEN)
Chan Ngai Yeung (TAE)
Au Wing Chi (SQU)
2nd Quarter 1st Quarter
Chan Pak Hei (WUS)
Fung Wing See (WUS)
Au Wing Chi (SQU)
Zhang Ling (TNS)

2006

4th Quarter 3rd Quarter
Yeung Chi Ka (SAM-TTS) Fung Wing See (WUS)
Chan Hei Man (WSF)
2nd Quarter 1st Quarter
Lee Ho Ching (TTS)
Steven Wong (CYC-BMX)
Liu Tsz Ling (SQU)
Suen Ka Yi (SWM)
Chan Tsz Ka (BDM)
Mong Kwan Yi (BDM)

2001 - 2005

2005

4th Quarter 3rd Quarter
Lee Ho Ching (TTS)
Yeung Chi Ka (SAM-TTS)
Sze Hang Yu (SWM)
Leung Shu Hang (SAM-SWM)
Kwok Hoi Ying (SAP-BOC)
Girls' Squash Team
(Au Wing Chi, Chan Ho Ling, Chiu Ka Kei, Leung Shin Nga)
2nd Quarter 1st Quarter
Ma Kwok Po (WSF)
Yip Pui Yin (BDM)
Wong Wai Hong (BDM)
Yip Pui Yin (BDM)
Au Wing Chi (SQU)

2004

4th Quarter 3rd Quarter
Wong Wai Hong (BDM)
Sze Hang Yu (SWM)
Chan Yin Man (FEN)
Leung Shu Hang (SAM-SWM)
Tan Kai Hung (SAM-SWM)
2nd Quarter 1st Quarter
Chow Kwong Wing (ROW)
Mak So Ning (TRI)
Lau Siu Wai (SQU)
Au Wing Chi (SQU)

2003

4th Quarter 3rd Quarter
Mr Ma Kwok Po (WSF)
Ms Lai Wai Ling (SAM-TTS)
Mr Yu Wing Ho (WSF)
Ms Lee Ka Man (ROW)
2nd Quarter 1st Quarter
Mr Fu Shu Keung (SAM-GYM)
Ms Lau Mei Yu (SAM-GYM)
Mr Chan Ye Ko (TRI)
Ms Chan Ho Ling (SQU)

2002

4th Quarter 3rd Quarter
Mr Yu Hiu Tung (TNS)
Ms Yu Chui Yee (SAP-FEN)
Ms Lai Wai Ling (SAM-TTS)
Mr Wu Siu Hong (TBG)
Ms Yu Chui Yee (SAP-FEN)
Ms Chan Wai Man (WSF)
2nd Quarter 1st Quarter
Mr Wu Siu Hong (TBG)
Ms Yu Chui Yee (SAP-FEN)
Mr Lam Kai Chun (CYC)
Mr Kwong Yu Shun (SQU)
Mr Wu Siu Hong (TBG)

2001

4th Quarter 3rd Quarter
Yoe Hoi Ning, Eva (Golf)
Wu Siu Hong (TBG)
Yu Chui Yee (SAP)
Chan King Yin (WSF)
Mr Yu Sum Yee (CYC-Artistic)
Mr Law Hiu Fung (ROW)
Mr Cheng Kwok Fai (WSF)
Ms Law Sum Yin (WUS)
2nd Quarter 1st Quarter
Mr Law Hiu Fung (ROW)
Mr Wu Siu Hong (TBG)
Ms Yu Chui Yee (SAP)
Ms Yung Ka Yan (ROW)
Mr Chan King Yin (WSF)

1999 - 2000

2000

4th Quarter 3rd Quarter
Ms Chan Ying Man (FEN)
Mr Law Hiu Fung (ROW)
Ms Lai Wai Ling (SAM)
Mr Tse Yu Ming (FEN)
Mr Yu Hiu Tung (TNS)
Ms Lau Cheuk Chi (TRI)
2nd Quarter 1st Quarter
Mr Lau King Nin (CYC)
Mr Chan King Yin (WSF)
Ms Cho Kit Ying (BBL)
Ms Chiu Sin Wing (SWM)
Mr Cheng Kwok Fai (WSF)

1999

4th Quarter 3rd Quarter
Mr To Yu Hang (WUS)
Ms Christine Bailey (TRI)
Mr Po Tik San (SAM)
Mr Ho Chi Ho (WSF)
Ms Song Ah Sim (TTS)
2nd Quarter 1st Quarter
Ms Lau Mei Yu (SAM)
Mr Kwong Yu Shun (SQU)
Ms Wong Ching (TTS)
Mr So Wa Wai (SAP)
Mr Ng Wei (BDM)
Ms Ling Wan Ting (BDM)
Ms Chan Wai Kei (WSF)