Main content start
Header Banner

2010 Hongkong Bank Foundation Coaching Awards List of Recipients

Back to List of Coaching Awards Recipients

Coach of the Year Awards Sport
Senior athletes, individual sport
Shen Jin-kang  Cycling
Zheng Kang-zhao Wheelchair Fencing
Senior athletes, team event
Li Hui-fen Table Tennis
Junior athletes, individual sport
Wong Chi-kwong Wushu
Junior athletes, team event
Liu Zhi-heng Badminton

 

Distinguished Services Award for Coaching Sport
Wong Chi-wai, Sam Rowing

 

Coaching Excellence Awards Sport
 Ma Choi-chong Archery for the Physically Disabled
Yu Lik Athletics
Cheung Kin-fun, Kelvin Athletics for the Mentally Handicapped
Yap Kai-tak  Athletics for the Mentally Handicapped
Au Yeung Ka-kue  Athletics for the Physically Disabled
Chan Sau-shun Badminton
Chen Yang Badminton
He Yi-ming Badminton
Liu Zhi-heng Badminton
Wang Chen Badminton
Ma Chi-wai  Badminton for the Physically Disabled
Chen Chor-kwan  Billiard Sports
Kwok Hart-wing Boccia
Poon Chun-kit, Ken  Boccia
Yam Kit-yee Boccia
Li Sai-sum Bodybuilding
Wong Hiu-shan, Rex  Bodybuilding
Shen Jin-kang Cycling
Lars Meyer Zu Bexten Equestrian
Andras Decsi  Fencing
He Tai-shun  Fencing
Ho Sze-lok  Fencing
Jiang Jun  Fencing
Lu Teng-ta  Fencing
Geza Marffy  Fencing
Sandor Neuhold  Fencing
Wang Chang-yong  Fencing
Wang Rui-ji  Fencing
Wang Zhong-qiang  Fencing
Zhi Jing-zhen  Fencing
Chen Wei-jing  Fencing & Wheelchair Fencing
Lam Kam-bong  Indoor Cycling
Cheng Yeuk-kuk  Karatedo
Cheung Shiu-kwong  Karatedo
Liu Hok-ming  Karatedo
Liu Kwok-kong  Karatedo
Lo Kwong-yue  Karatedo
Tang Chung-kay, Robert  Karatedo
Wong Pan-pan  Karatedo
Chan Kwok-wai, Aaron  Orienteering
Cheng Yuen-ki, Hilda  Orienteering
Lee Man-wai  Orienteering
Leung Lam  Orienteering
Chiang Yun-kuen Rowing
Richard Van Hooydonk Rowing
Wong Chi-wai, Sam Rowing
Lam Hon-kit  Rowing for the Mentally Handicapped
Dai Rees  Rugby
Choi Yuk-kwan, Tony  Squash
Faheem Khan  Squash
Leung Kan-fai, Dick  Squash
Ngan Lun-cheung  Squash
Chan Yiu-hoi  Swimming
Kam Chi-ho  Swimming for the Mentally Handicapped
Ni Chao-yang  Swimming for the Mentally Handicapped
Guan Jian-hua  Table Tennis
Li Hui-fen  Table Tennis
Chan Hui  Table Tennis for the Mentally Handicapped
Cui Xiao-yan  Table Tennis for the Mentally Handicapped
Lin Yao  Table Tennis for the Physically Disabled
Zhang Jia  Table Tennis for the Physically Disabled
Purvis James Granger Tenpin Bowling
Cheung Wing-kit  Tenpin Bowling for the Physically Disabled
Bourgadel Cyrille  Triathlon
Ruth Hunt  Triathlon
Kwong Wai-ip, Eric Wheelchair Fencing
Lau Sik Wheelchair Fencing
Zheng Kang-zhao Wheelchair Fencing
Rene Appel  Windsurfing
Chan Hoi-suen, Olivia  Windsurfing
Cheung Kwok-bun  Windsurfing
Yu Wing-ho  Windsurfing
Winfield Zee  Windsurfing
Gao Song Wushu
Lo Nga-ching Wushu
Wong Chi-kwong Wushu
Wong Wai-ching Wushu
Yu Li-guang Wushu
Zhang Yue-ning Wushu

 

Best Team Sport Coach Award Sport
Dai Rees Rugby

 

Coach Education Award Sport
Leung Yung-kit, Rambo Rugby

 

Community Coach Recognition Awards Sport
Wong Ka-ming  Athletics
Yip Yiu-chung Athletics
Koon Kin Ho Basketball
Tam Yau Tong Basketball
Chan Kwong-man Basketball for the Mentally Handicapped
Tang Tsz-wai  Boxing
Lai Chi-ming  Dragon Boat
Lee Chi-kin  Football
Ho Shuk-ting Handball
Asghar Ali Hockey
Lau Chung-hin, Frankie Hockey
Lee Kin-chung Life Saving
Lin Chi-heng Life Saving
Ng Ka-yue  Life Saving
Pun Chi-shing  Life Saving
Wong Hee-tat  Life Saving
Chan Chi-sing, Clement  Orienteering
Li Wai-lam  Rowing
Lee Lok-man, Connie  Squash
Ho Wang-ming  Swimming
Hung Ching-man  Swimming for the Mentally Handicapped
Tong Chi-hung, Philip  Triathlon
Chan Sze-kit Wheelchair Fencing
Ngai Man  Wushu
logo