Main content start
Header Banner

2015 Jockey Club Hong Kong Coaching Awards List of Recipients

Back to List of Coaching Awards Recipients

Coach of the Year Awards Sport (sorted by alphabetical order)
Senior Athletes, Individual Sport
Liu Tao Wushu
Senior Athletes, Team Event
Chen Kang Badminton
Junior Athletes, Individual Sport
Tsang Kai-ming Cycling
Junior Athletes, Team Event
Leung Kan-fai Dick Squash

 

Distinguished Services Award for Coaching Sport (sorted by alphabetical order)
Chan Kong-wah Table Tennis

 

Coach Education Award Sport (sorted by alphabetical order)
Sin Kok-lam Wushu

 

Coaching Excellence Awards Sport (sorted by alphabetical order)
Hui Fan-yan Athletics
Tang Hon-sing Athletics
Yap Kai-tak Athletics
Yu Lik Athletics
Ma Choi-chong Patrick Archery for Physically Disabled
Chen Kang Badminton
Chan Wing-kit Badminton
Chen Yang Badminton
Choong Tak-fook Badminton
He Yi-ming Badminton
Liu Zhi-heng Badminton
Luan Ching Badminton
Ng Pak-kum Badminton
Wang Chen Badminton
Cheng Fai-yin Ally Badminton for Physically Disabled
Yu Kwong-wah Badminton for Physically Disabled
Wayne Griffiths Billiard Sports
Kwok Hart-wing Boccia
Lee Wing-Kit Boccia
Ngai Chun-ming Boccia
Poon Chun-kit Ken Boccia
Yam Kit-yee Boccia
Pu Lin-jun Cycling
Shen Jin-kang Cycling
Shing Sau-ping Semeul Cycling
Tsang Kai-ming Cycling
Wong Kam-po Cycling
Zhang Xiao-hua Cycling
Milan Krasny Dragon Boat
Geza Marffy Fencing
Jiang Jun Fencing
Lo Shan-shan Fencing
Sandor Karoly Neuhold Fencing
Song Wen-jie Fencing
Tahir Hakimov Fencing
Wang Chang-yong Fencing
Wong Kam-kau Fencing
Wu Siu-cheung Fencing
Zhang Han Fencing
Sergiy Agafontsev Gymnastics
Fan Ming-lan Kinnie Karatedo
Fung Wa-keung Karatedo
Liu Hok-ming Karatedo
Liu Kwok-kong Karatedo
Cheng Wai-ming Warman Korfball
Shek Wai-yin Rita Lawn Bowls
Lee Fong-kiu Lawn Bowls for Physically Disabled
Yeung Ching Lawn Bowls for Physically Disabled
Ko Man-fung Francis Orienteering
Ip Wing-yuk Weightlifting and Powerlifting
Choy Ka-chai Roller Sports
Chris Perry Rowing
Lam Wing-sang Rowing
Lo Wan-kei Rowing
Wong Chi-wai Sam Rowing
Wu Ji-ning Rowing
Chan Tsz-wai Rowing for Persons with Intellectual Disability
Chiu Wing-yin Rebecca Squash
Faheem Khan Squash
Leung Kan-fai Dick Squash
Ngan Lun-cheung Roger Squash
Wong Wai-hang Squash
Kam Chi-ho Swimming for Persons with Intellectual Disability
Chan Kong-wah Table Tennis
Guan Jian-hua Table Tennis
Jiang Xin-pei Table Tennis
Ko Lai-chak Table Tennis
Leung Chu-yan Table Tennis
Li Ching Table Tennis
Liu Guo-dong Table Tennis
Zhang Rui Table Tennis
Wong Ying-fai Table Tennis for Physically Disabled
Zhang Jia Table Tennis for Physically Disabled
Chan Hui Table Tennis for Persons with Intellectual Disability
Lam Chi-pang Table Tennis for Persons with Intellectual Disability
Siu Kit-ying Table Tennis for Persons with Intellectual Disability
William Edward Hoffman Tenpin Bowling
Fung Ching-po Tenpin Bowling for Physically Disabled
Leung Yuet-ming Tenpin Bowling for Physically Disabled
Neil Harvey Triathlon
Patrick Kelly Triathlon
Wan Shu-wah Triathlon
Chen Yu Wheelchair Fencing
Cho Ping Wheelchair Fencing
Kwong Wai-ip Eric Wheelchair Fencing
Wang Rui-ji Wheelchair Fencing
Winfield Zee Windsurfing
Gao Song Wushu
Guo Yi-na Wushu
Liu Tao Wushu
Lo Nga-ching Wushu
Wong Chi-kwong Wushu
Ye Jun Wushu

 

Best Team Sport Coach Award Sport (sorted by alphabetical order)
Milan Krasny Dragon Boat

 

Community Coach Recognition Awards Sport (sorted by alphabetical order)
Li Shing-keung Badminton for Persons with Intellectual Disability
Leung Kwok-shing Basketball
Trinh Trung-kien Boxing
Ho Yin-ngai Canoe
Law Kwok-keung Bodybuilding
Cheung Kwai-hong Golf for Persons with Intellectual Disability
Au Chiu-ha Gymnastics
Lau Pui-sze Coby Hockey
Leung Wai-luen William Hockey
Chan Wai-ching Korfball
Chan Hon-kuen Life Saving
Chu Pui-kit Patrick Life Saving
Ko Siu-kei Life Saving
Lin Chi-heng Life Saving
Low Po-tin Life Saving
Pun Chi-shing Life Saving
Li Fuk-lung Bruce Orienteering
Lee Chi-wai Weightlifting and Powerlifting
Lo Ting-wai Rowing
Cheung Woon-man Swimming for Physically Disabled
Wei Dong-mei Table Tennis
Li On-tung Taekwondo
Lam Tsz-wai Triathlon
Lui Shuk-han Triathlon
Chan Sau-ming Wushu

 

School Coach Recognition Awards Sport (sorted by alphabetical order)
Cheung Hin Athletics
Ho Kin-hang Athletics
Lee Ho-keung Athletics
Lee Siu-leung Athletics
Wong Chun-kit Athletics
Chan Man-ting Basketball
Wong Yat-cheong Cycling
Chu Hon-ming Football
Lau Ka-chun Football
Yan Siu-kang Football
Yeung Tat-man Football
Yeung Tat-mo Football
Siu Ka-lung Handball
Yu Chi-hang Handball
Leung Siu-hong Handball
Li Hong-yi Life Saving
logo